понеділок, 6 квітня 2020 р.


06. 04. 2020


Шановні учні! Виконані завдання надсилайте на електронну пошту:

tatareva1992@gmail.com

Група 01-19

Тема: Ольга Кобилянська. Життя і творчість. Формування світогляду письменниці (вплив європейської культури, українського феміністичного руху). Її проза – зразок раннього українського модернізму. Жанрові особливості, провідні теми та ідеї.
Д/з.» . Опрацювати с. 150-155 за підручником Українська література. О. Слоньовська, Н. Мафтин, Н. Вівчарик 
Прочитати новелу «Іmpromtu phantasie Кобилянської.

Перегляньте презентацію та випишіть основні відомості про письменницю. https://ua-books.com.ua/prezentaciyi/15326-zhyttya-i-tvorchist-olgy-kobylyanskoyi-16983



ДЛЯ ОПРАЦЮВАННЯ
Українська письменниця Ольга Кобилянська народилася 27 листопада 1863 року в містечку Гурагумора (нині Румунія, раніше Буковина). Майбутня письменниця закінчила лише 4 класи школи, а свій високий рівень знань досягла самостійно.
Вона відома своїми європейськими поглядами, її хвилювало питання емансипації, вона навіть отримала звання «першої української феміністки». І це не дарма, адже саме Кобилянська одна з перших в українській літературі звернулася до відображення жінок-інтелігенток, які прагнуть вирватися з міщанського середовища.
Такою вона була не лише на сторінках своїх творів, Кобилянська залишалася справжньою жінкою. Цікавилася новинками моди, мала вишуканий смак. В юності була жагучою брюнеткою з оксамитовими очима і до глибокої старості зберегла струнку постать. Кобилянська 14 років дружила з Лесею Українкою, проте бачилися вони лише тричі за життя.
У Чернівцях діє єдиний в Україні Літературно-меморіальний музей письменниці, розміщений у будинку, де Ольга Кобилянська жила з 1925 року до самої смерті. У музеї все залишилось як за часів господині.
На столі й досі стоїть пляшка з морською водою. Кобилянська з дитинства мріяла побувати на морі, проте мрії так і не судилося здійснитись. Ще один дивний експонат музею - засушена гілочка едельвейсів. Ці квіти вона сама знайшла в юності на горі Рарив, і зберігала все життя. За легендою, дівчина, що знайде едельвейси, матиме щасливе кохання. Проте Ользі так і не пощастило в особистому житті.
Найбільшим коханням Ольги був молодший її на декілька років Осип Маковей, редактор газети «Буковина». Деякий час вони навіть жили разом. Але врешті решт він залишив її, одружився та покинув Чернівці. А Кобилянська так і не вийшла заміж. Після їх розриву Ольга спалила все листування.
Ольга Кобилянська мала прийомну доньку Олену Панчук, яка насправді була їй племінницею, позашлюбною донькою брата Олександра. Мати покинула дівчинку у ранньому віці та поїхала до Відня. Все життя Олена прожила разом з Ольгою, саме її дівчинка називала матусею.
Ольга померла у віці  78 років у 1942 році. Тоді Буковина перебувала у складі Румунії, а сама Кобилянська в опалі через начебто агітаційні радянські листівки, до яких вона не мала жодного відношення, через це багато хто не наважився відвідати похорон.
По собі письменниця залишила великий літературний спадок. Її твори: «У неділю рано зілля копала», «Земля», «Царівна», «Ніоба», «Юда»  -  і досі вважаються класикою української літератури.

Група 02-19
Тема: Роль образу мелодії вальсу у відтворенні внутрішнього світу героїнь. Глибокий психологізм твору як новаторство О. Кобилянської.

Д/з. Опрацювати с. 150-155. Виконати завдання для самоперевірки «Діалог із текстом» № 106
 https://pidruchnyk.com.ua/uploads/book/10-klas-ukrajinska-literatura-slonovska-2018-stand.pdf

Група 02-17

Тема: Леонардо да Вінчі. Живопис як одна з форм втілення всеосяжної геніальної натури митця («Джоконда», «Тайна вечеря»). Рафаель. Зображеннячистоти та чарівності жіночого образу, його духовного зв’язку з природою («Сікстинська мадонна», «Прекрасна садівниця»), благородного і духовного спілкування людей (фреска «Афінська школа»).
Д/з. Опрацювати § 6. 3 (с. 109-113). Виконати завдання № 1-2 (с. 121)

Ознайомтеся з презентаціями до уроку: https://gdz4you.com/prezentaciyi/inshi/leonardo-da-vinchi-6687/

ДЛЯ ОЗНАЙОМЛЕННЯ

            В 1502 році
 50-літній Леонардо да Вінчі, на той момент уже відомий скульптор і художник, в якості архітектора та військового інженера поступив на службу до командуючого папською армією Чезаре Борджиа. Протягом року він займався створенням топографічних карт, після чого прибув у Флоренцію, де почав роботу над фрескою «Битва при Ангіарі», замовлену гонфалоньєром П'єро Содеріні на честь відновлення Флорентійської республіки після вигнання П'єро Медічі.
Вона мала стати наймасштабнішою роботою да Вінчі, однак, не дивлячись на те, що для розпису Палаццо Веккіо був запрошений також Мікельанжело, який мав розписувати протилежну стіну Великого залу, розпис палацу врешті решт так і не був розпочатий. Готуючи ескізи фрески, Леонардо прийняв запрошення місцевого купця і чиновника Франческо дель Джокондо намалювати портет його дружини Лізи, який мав би прикрасити їх новий будинок.
Робота над портретом матері трьох дітей 24-річної Лізи дель Джокондо почалась у жовтні 1503 року, коли Леонардо був змушений погодитись на цю роботу через безгрошів'я, проте часто переривалась із-за необхідності витрачати чимало зуль на підготовчі роботи над фрескою, яка мала бути завершена в лютому 1505 року. Так і не завершивши роботу в Палаццо Веккіо, в 1516 році на запрошення французького короля Людовика XII Леонардо да Вінчі переїхав у Мілан, куди забрав з собою і портрет. Він так і не був завершений, і по смерті Леонардо в 1519 році згідно заповіту став власністю учня і друга Леонардо художника Салаї.
Король Франциск I, на руках якого помер Леонардо, купив портрет Лізи Джокондо і зберігав його у своєму палаці у Фонтенбло, де він залишався доки Людовик XIV не перевіз його у Версаль. Картина ніколи не мала офіційної назви і відома сьогодні як «Мона Ліза» (розмовне скорочення він італійського «мадонна» — шанобливе звернення до заміжньої жінки) і «Джоконда» (обігране прізвище Лізи, яке по-італійськи і по-французьки перекладається як «весела», «грайлива»).
Після Французької революції портрет був переданий в щойно відкритий Центральний Музей Мистецтв у Луврі, де з тих пір перебуває постійно, за виключенням короткого періоду імператорства Наполеона Бонапарта, який прикрасив ним свою спальню в палаці Тюїльрі, і воєн, коли через загрозу окупації Парижу «Мона Ліза» вивозилась зі столиці і зберігалась далеко від лінії фронту, як то було у роки Франко-прусської чи Другої Світової воєн.
Справжня слава до «Джоконди» прийшла в кінці XIX століття, коли романтично налаштовані люди мистецтва звернулись до цінностей епохи Відродження, — тоді як інші жіночі портрети Леонардо осіли в приватних колекціях, «Мона Ліза» була доступна загальному огляду і її стали оспівувати поети і письменники, з подачі яких почали говорити про загадкову посмішку «грайливої» Лізи Джокондо. Інтерес до картини став всесвітнім, коли 1911 році «Джоконда» була викрадена італійцем Вінченцо Перуджа, який вважав, що вона мала виставлятись на батьківщині. Не зумівши знайти покупця у США, він був спійманий через три роки при спробі продати картину галереї Уффіци у Флоренції.
В 1913-у «Мона Ліза» повернулась до Лувру, після чого стала найбажанішим експонатом у світі: того ж року вона експонувалась у Флоренції, Римі та Мілані, в 1963-у — у Нью-Йорку, в 1974-у — у Токіо і Москві, що лише примножило славу картини. У 2005 році їй виділили окреме приміщення в Луврі, де її щороку оглядають більше 6 мільйонів людей.
Група 02-17

Тема: Ель Греко – поєднання візантійських та готичних традицій у творчості. Дієго Веласкес: вершина іспанського живопису
Х
VІІ ст.Франсиско Гойя – найвизначніший, неперевершений живописець і графік ХІХ ст.Сальвадор Далі – яскравий виразник модерністських течій в культурі ХХ ст.

Д/з. Опрацювати § 6. 3 (с. 114, 117-121). Виконати завдання № 3 (с. 121)
Ознайомтеся з презентацією:
https://www.youtube.com/watch?v=h-fNIEJC-8M

Цікаві факти  про Сальвадора Далі
Ø Сальвадор Далі (1904-1989) – іспанський живописець, скульптор, графік, письменник та кінорежисер.
Ø З ранніх років Дали відзначався кмітливістю і прагненням привернути до своєї персони увагу оточуючих. Крім цього він був зарозумілим і важкою дитиною, унаслідок чого доставляв багато клопоту своїм батькам.
Ø Цікавий факт, що Дали з дитинства відчував панічний страх перед кониками.
Ø Коли Сальвадор Дали вперше відвідав Нью-Йорк, його побачили несе в руках 2-метровий батон.
Ø За роки свого життя, Дали неодноразово симпатизував то однієї, то іншої політичної сили.
Ø У 1959 р. Сальвадор Далі сконструював овосипед – транспортний засіб, що представляє собою прозорий шар з кріслом всередині. Такий незвичайний транспорт привів в здивування всіх жителів Парижа (див. цікаві факти про Париж).
Ø На написання відомої картини «Сталість часу», або як ще її називають – «М’які годинник», майстра надихнув шматок сиру плавленого на сонці.
Ø Сальвадор Дали часто працював разом з французьким модельєром Крістіаном Діором. Наприклад, у середині минулого століття вони створили «костюм для 2045 р.».
Ø Чи знаєте ви, що першу картину Дали написав, коли йому ледь виповнилося 10 років?
Ø У дитинстві майбутнього живописця неодноразово виключали зі школи внаслідок неадекватної поведінки.
Ø Мало кому відомий той факт, що Сальвадор Далі є автором всесвітньо знаменитого логотипу «Чупа-Чупс». Цікаво, що художник відмовився від гонорару за виконану роботу, попросивши натомість щодня доставляти йому коробку льодяників.
Ø Відомий випадок, коли Дали приїхав на офіційний захід у водолазному костюмі.
Ø Крім звичного для себе сюрреалізму, Сальвадор Дали також працював в таких напрямках, як кубізм і дадаїзм.
Ø Іноді, щоб подражнити дітей, Дали приходив в парк з пакетом цукерок. Потім він розгортав їх, облизував і демонстративно кидав на землю, викликаючи подив і заздрість у малюків. Ось такі злі примхи були притаманні великому майстру.
Ø Живописець любив засинати на стільці, тримаючи в руці ключ, накриту тарілкою. Коли він засинав ключ з тарілкою падали вниз, після чого лунав гуркіт, будивший майстра. За словами Дали в хвилини такого пробудження в його голові виникали самі геніальні думки.
Ø В честь Далі названо один з кратерів на Меркурії (див. цікаві факти про Меркурій).
Ø Тіло Сальвадора Дали замуровано в підлозі в одному з приміщень музею в місті Фігерас, оскільки саме такою була остання воля іспанського генія.
Ø Всі свої полотна Дали заповів Іспанії.



Немає коментарів:

Дописати коментар

19. 05. 2020 Шановні учні! Виконані завдання надсилайте на електронну пошту: tatareva1992@gmail.com Група 04-17 Тема: У...